Uczniowie klas III-VIII wzięli udział w prelekcji z Panią Dietetyk - Anitą Olszańską na temat szkodliwości picia napojów energetycznych. Uczniowie za pomocą prezentacji multimedialnej zapoznali się z podstawowymi składnikami napojów energetycznych. Dowiedzieli się, jak czytać etykiety napojów, co jest w nich szkodliwe oraz jakie są minusy i plusy wynikające ze stosowania tychże produktów. Prowadząca podała kilka sposobów, jak poradzić sobie z brakiem energii i uczuciem zmęczenia w ciągu dnia. W obecnych czasach nastała moda wśród uczniów na wspomaganie się „energetykami” w czasie nauki, przed klasówkami czy testami. Prowadząca przekazała, że dzieci i młodzież spożywająca napoje z dużą zawartością kofeiny i tauryny mogą w przyszłości chorować z powodu: otyłości, próchnicy, zaburzeń psychicznych, choroby wieńcowej, zaburzeń neuronalnych, przedwczesnego starzenia, osteoporozy, nerwic. Dietetyk przestrzegała, że dzieci, młodzież do 18 roku życia nie powinna spożywać napojów energetycznych.
Aktualności
Spotkanie z dietetykiem
Dzień Edukacji Narodowej
13 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej i Pasowanie na uczniów klasy I.
Ten dzień był szczególnie ważny dla naszych Pierwszoklasistów, którzy po złożeniu ślubowania zostali pasowani przez Panią Dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Trójczycach.
Pierwszaki wykazały się wieloma umiejętnościami i pokazały że zasługują na miano ucznia naszej szkoły. Zaprezentowali wiedzę o właściwym zachowaniu się w szkole, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, dali się poznać jako młodzi patrioci, kochający swoją Ojczyznę. Zadeklarowali chęć do nauki oraz pokazali umiejętność pracy w grupie demonstrując ciekawe układy taneczno- rytmiczne. Podczas występu ujawnili swoje prawdziwe talenty.
Następnie odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez uczniów klas starszych. Nasi szkolni artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.
Pani Dyrektor także podziękowała nauczycielom za zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Podczas uroczystości była z nami również Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Joanna Sałuka, która w imieniu wszystkich rodziców złożyła nauczycielom i pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia.
Bardzo dziękujemy pani Jolancie Kosińskiej - Proć i pani Justynie Wolanin za przygotowanie tej uroczystości, która dostarczyła wszystkim wielu niezapomnianych chwil, wzruszeń i przeżyć.
Spotkanie ze starostą i policjantem
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 11 października nasi uczniowie spotkali się z panią Policjantką z Komisariatu Policji w Żurawicy oraz ze Starostą Powiatu Przemyskiego - panem Janem Pączkiem.
Podczas spotkania odbyła się pogadanka dot. zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, poruszania się po ulicy i chodniku rowerem czy hulajnogą. Policjantka zwróciła szczególną uwagę na to, jak ważnym elementem jest noszenie na sobie elementów odblaskowych. Podczas rozmowy dzieci bezbłędnie powtórzyły numery alarmowe do służb ratunkowych i w praktyczny sposób uczyły się wzywania pomocy.
Pani Policjantka poruszyła również temat zagrożeń, z którymi uczniowie mogą się spotkać podczas korzystania z Internetu. Przestrzegała przed nadmierną ufnością w stosunku do osób poznanych w wirtualnym świecie, a także przed nadmiernym korzystaniem z komputera, które może prowadzić do uzależnienia.
Wszyscy uczestnicy spotkania zostali obdarowani różnymi gadżetami odblaskowymi, dzięki którym na pewno będziemy widoczni i bezpieczni na drodze.
Na koniec pan Starosta złożył wszystkim nauczycielom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej.
Warsztaty o bezpieczeństwie
6 października uczniowie klas 4-7 wraz z wychowawcami udali się do Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Celem naszego wyjazdu był udział w warsztatach pt. ,, Bezpieczeństwo w górach" prowadzonych przez pana Bartosza Malinowskiego - przewodnika górskiego, organizatora wypraw, instruktora turystki zimowej pracującego m.in. w Himalajach i Pakistanie.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się jak przygotować się do wędrówki po górach, zaplanować trasę, a także jak wzywać pomoc w górach przy użyciu aplikacji RATUNEK. Nauczyliśmy się również jak zachować się w czasie burzy, a także podczas bliskiego spotkania z niedźwiedziem .
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Wyjazd zaliczamy do bardzo udanych!
Warsztaty z zakresu odnawialnych źródeł energi
3 października w naszej szkole odbyły się warsztaty z zakresu odnawialnych źródeł energii prowadzone przez przedstawiciela firmy LUPUS.
Nasi uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi energia i jak trafia do naszych domów oraz jak można zadbać o środowisko stosując alternatywne źródła energii elektrycznej. Poznali również działanie elektrowni wodnych, wiatrowych oraz paneli słonecznych. Na koniec ochotnicy mogli wziąć udział w przeprowadzeniu eksperymentów. Zasilali lampkę za pomocą energii wiatrowej i słonecznej, wprawiali w ruch wiatraki oraz urządzali wyścigi samochodami napędzanymi panelami woltaicznymi.
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
Jesteśmy SZKOŁĄ ODPOWIEDZIALNĄ CYFROWO
SOC to projekt edukacyjny, który wspiera szkoły we wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji.
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu.
Troszcząc się o ów balans wpływamy pozytywnie na dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny całej społeczności szkolnej.Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo pozwoli nam:
1. Podnieść bezpieczeństwo i higienę cyfrową swoich uczniów.
2. Realizować tematyczne diagnozy szkolne.
3. Budować szkolną profilaktykę e-uzależnień.
4. Tworzyć szkolne zasady korzystania ze smartfonów.
5. Wpływać na rozwój inspirującej przestrzeni edukacyjnej.
6. Realizować społecznie odpowiedzialne projekty.
7. Tworzyć kreatywne życie offline i dbać o realne więzi.
8. Dzielić się z innymi szkołami i tworzyć wspólnotę szkół.
CIEKAWE MATERIAŁY:
Narodowe Czytanie
Wpisując się w ogólnopolską tradycję, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przyłączyli się do akcji Narodowego Czytania. W tym roku lekturą wybraną przez Parę Prezydencką była powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem". Podczas przygotowanego na tę okoliczność uroczystego apelu uczniowie odczytali list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uzasadniał wybór tegorocznego utworu literackiego oraz wskazywał na istotną rolę historii i jej wpływ na kształtowanie współczesnej rzeczywistości. Następnie przybliżona została postać autorki "Nad Niemnem"- Elizy Orzeszkowej.
Fragment powieści, który przeczytali uczniowie w ramach tegorocznego przedsięwzięcia, to historia powstania rodu Bohatyrowiczów- legenda o Janie i Cecylii. Otoczona kultem, przekazywana z pokolenia na pokolenie, świadczyła o świetności rodziny.
Lekturze towarzyszyła muzyka filmowa, która podkreślała nastrój czytanego utworu.
Zgromadzeni na sali widzowie w skupieniu wysłuchali piękna słów płynących z kart powieści, skłaniających do zadumy i refleksji nad światem, którego już nie ma.
XXVI Szkolny Rajd Pieszy
27 września po raz kolejny wyruszyliśmy na trasę rajdu. Autobus zawiózł nas do Ciemięrzowic, gdzie miała początek nasza wędrówka. Szliśmy polnymi drogami i po blisko godzinie dotarliśmy do cmentarza w Kaszycach. Tam uczniowie poznali dramatyczna historię, związaną z pacyfikacją Kaszyc, w której życie straciło 119 mieszkańców, zamordowanych przez Niemców i współpracujących z nimi Ukraińców. Na wspólnej mogile, zapaliliśmy znicze oddając hołd pomordowanym. Następnie dotarliśmy na cmentarz greckokatolicki, między Kaszycami i Zamiechowem. Następnie przeszliśmy wzdłuż autostrady i wróciliśmy do Kaszyc, gdzie był czas na rekreację na placu zabaw. Dalej czekała nas przeprawa przez kładkę w stronę Olszynki i polna droga do szkoły.
Dopisała nam przepiękna pogoda, a największa radość sprawiały uśmiechy na twarzach uczniów.
Wycieczka do kina
W dniu 25 września 2023r. uczniowie naszej szkoły z klas I, II i III pojechali wraz z wychowawcami do kina Helios w Przemyślu na projekcję filmu "O psie, który jeździł koleją".
Naszym celem i założeniem było kształtowanie wrażliwości estetycznej, nawyków kulturalnego zachowania się oraz integracja uczniów i wzmacnianie więzi koleżeńskich.
Film "O psie, który jeździł koleją' to ciepła, pełna przygód opowieść o psie Lampo, który kochał podróże pociągami. Ale jeszcze bardziej pokochał Zuzię, córkę zawiadowcy stacji i stał się również dla niej największym przyjacielem. Bohaterowie filmu nawzajem narażają swoje życie. Splot wydarzeń jest zaskakujący. Każdy miłośnik zwierząt powinien zobaczyć ten piękny film i rozkoszować się przemianą bohaterów oraz historią przyjaźni czworonoga i chorej dziewczynki. Aby uczcić wywołany filmem nastrój i wymienić wrażenia , postanowiliśmy skonsumować pizzę, a potem wybraliśmy się na owocowe - ale już jesienne lody.
Naszemu wyjazdowi towarzyszyło słońce i piękna pogoda. Szkoda, że musieliśmy wracać...
,,Bądź pozdrowiony Gościu Nasz"
Dzień 25 września 2023 roku zapisze się w pamięci uczniów i nauczycieli naszej szkoły na długie lata. Tego dnia odwiedził nas Jego Ekscelencja, Ksiądz Biskup Krzysztof Chudzio.
Spotkanie rozpoczęliśmy od przedstawienia przez naszych uczniów montażu słowno- muzycznego, uatrakcyjniając go pięknymi śpiewami oraz słowami pełnymi życzliwości skierowanymi do naszego Gościa. W imieniu całej społeczności szkolnej ks. bp. powitała również Pani Dyrektor Anna Lasek.
Po obejrzeniu krótkiego występu artystycznego w wykonaniu dzieci, Ksiądz Biskup nawiązał sympatyczną rozmowę z uczniami i wręczył im pamiątkowe obrazki. Spotkanie zakończyło się udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa dla uczniów i nauczycieli.
Podczas tej wizyty Ksiądz Biskup spotkał się również z Gronem Pedagogicznym. Skierował wówczas do zebranych słowa wsparcia, wskazując na trud przekazywania wiedzy w dzisiejszym świecie.
Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Dziękujemy Rodzicom za słodki poczęstunek dla całej społeczności szkolnej.
Powitanie jesieni
Dzieci z oddziału przedszkolnego uroczyście powitały nową porę roku – Panią Jesień.
W kąciku przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce i warzywa. Przedszkolaki za pomocą różnych zmysłów poznawały i nazywały dary jesieni, rozwiązywały zagadki, układały jesienne puzzle, wykonały „Jesienne drzewko”. Tego dnia wiele dowiedziały się na temat nowej pory roku. Dzieci będą poszerzać swoją wiedzę, obserwować zmiany jakie przyniesie nam nowa pora roku podczas kolejnych zajęć i spacerów.
Sprzątanie Świata
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?
18 września uczniowie i nauczyciele naszej szkoły udowodnili, że można, biorąc po raz kolejny udział w ogólnopolskiej akcji ,,Sprzątanie świata".
Wszyscy razem z wielkim zapałem wzięli się do pracy sprzątając teren szkoły i całej miejscowości. Zaśmiecone miejsca w mgnieniu oka stały się czyste. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie.
Akcja „Szkoły Pełne Talentów”
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Trójczycach przystąpiła do projektu sieci sklepów Lidl „Szkoły Pełne Talentów”.
Akcja trwa od 1.09.2023 r. do 5.11.2023 r.
Talenciaki otrzymane za zakupy można przypisać do szkoły na stronie lidl.pl/szkoly poprzez zeskanowanie kodu QR lub wrzucić do specjalnych skrzynek znajdujących się w budynku naszej szkoły.
Punkty, które zdobędzie szkoła wymienimy na atrakcyjne nagrody.
Zachęcamy do wspólnej akcji.
Rozpoczęcie roku szkolnego
"Wybiła już godzina.
Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite,
Nad książką,nad zeszytem..."
Za nami dwa miesiące wspaniałych, beztroskich wakacji. Nie tak łatwo pożegnać słoneczne plaże, błękit nieba, górskie ścieżki i wesołe przygody. Mamy jednak nadzieję, że tak, jak i dzisiaj, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego - wszystkim uczniom będzie dopisywał uśmiech i dobry humor, że aktywnie włączą się w życie szkoły, zaskakując nas swoją pomysłowością i energią.
Życzymy Wam owocnej pracy, sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz radości z codziennego życia szkolnego, bo przecież "nauka to podróż, która trwa przez całe życie."
Wycieczka do Warszawy
"Podróże kształcą" - mówi znane powiedzenie, dlatego uczniowie klas IV-VIII razem z opiekunami wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w pałacu w Wilanowie, a więc w letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Następnie udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić położone na dwóch piętrach wystawy pełne interaktywnych eksponatów, czy raczej stacji doświadczalnych, które pozwalają lepiej poznawać otaczający nas świat. Był to niewątpliwie jeden z najważniejszych punktów naszej wycieczki. Odwiedziliśmy także planetarium.
Pierwszy dzień w stolicy zakończyliśmy spacerkiem po Parku Saskim i udaliśmy się na nocleg, aby odpocząć przed zwiedzaniem kolejnych interesujących miejsc.
Drugi dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od odwiedzenia Grobu Nieznanego Żołnierza, gdzie czekał już na nas pan przewodnik. Mieliśmy także okazję zobaczyć pomnik patrona naszej szkoły, księdza Jana Twardowskiego. Następnie poszliśmy na warszawską Starówkę. Widzieliśmy Syrenkę, Kolumnę Zygmunta oraz wysłuchaliśmy ciekawej historii miasta. Obowiązkowym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego.
Po obiadokolacji udaliśmy się na niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt - Stadion Narodowy. Naprawdę robi wrażenie! Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń.
Trzeci dzień naszej wycieczki do Warszawy rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. Duże zainteresowanie wzbudził tu pomnik Chopina.
Mieliśmy także okazję zwiedzić Belweder - rezydencję prezydencką oraz miejsce, gdzie mieszkał i pracował Marszałek Józef Piłsudski.
Pobyt w stolicy zakończyliśmy odwiedzając Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, na zaproszenie pana posła Marka Rząsy. Po przejściu rejestracji i procedur bezpieczeństwa przeszliśmy do makiety współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Pani przewodnik przedstawiła nam poszczególne miejsca przeznaczone dla parlamentarzystów, senatorów oraz powiedziała wiele ciekawostek dotyczących codziennej pracy w Sejmie. Następnie udaliśmy się na galerię Sali Posiedzeń, gdzie mogliśmy obserwować wystąpienia poszczególnych posłów. Poczuliśmy się bardzo wyróżnieni, kiedy pani Marszałek prowadząca obrady przerwała je na chwilę, by powitać naszą grupę. W holu sejmowym mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć historię pamiątkowych tablic, a także zrobić zdjęcie na sławnych sejmowych schodach. Pan poseł Marek Rząsa opowiedział nam o swojej pracy i drodze, którą należy pokonać, aby zostać politykiem.
Wyjazd do Warszawy uważamy za bardzo udany. Bardzo dziękujemy Organizatorom, Opiekunom i Rodzicom, którzy ufundowali wyjazd naszym uczniom.
Bieg Orła
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Trojczycach licznie reprezentowali szkołę biorąc udxiał w 42 Biegu Orła, ktory odbył 3 czerwca 2023 r. na stadionie sportowym w Małkowicach. Nasi uczniowie pełni zapału i walecznosci przystąpili do biegów w poszczegolnych grupach wiekowych i kategoriach z podziałem na chłopców i dziewczyny. Pomimo tego, że nie zdobylismy miejsca na podium, to należy się naszym uczniom pochwała. Zasłuzyli oni na uznanie, poniewż nas nie zawiedli, dzielnie walczyli do konca i godnie reprezentowali naszą szkołę. Jestesmy z nich dumni. Zyczymy im samych sukcesów w kolejnych rozgrywkach sportowych, zapewne już w przyszłym roku szkolnym. Wielkie brawa dla naszych uczniów!
Wycieczka do Wapowiec
5 czerwca uczniowie klas 0 - 3 wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Dworu w Wapowcach.
Najpierw była godzinka szaleństw na sali zabaw ,,Koliberek”, potem udali się na warsztaty, gdzie dowiedzieli się, w jaki sposób produkuje się czekoladę oraz zobaczyli drzewo i owoce kakaowca. W części praktycznej uczniowie mieli okazję tworzyć czekoladowe pyszności ,,pralinki” ozdabiając je według własnego pomysłu. Bardzo dużo emocji wywołało zwiedzanie Parku Gigantycznych Owadów. Dzieci zobaczyły wiele gatunków owadów w ogromnych rozmiarach. Poznały ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka.Wycieczka udała się znakomicie, a dopełnieniem jej był smaczny obiad z chrupiącą marchewką. Trochę zmęczeni, ale szczęśliwi - wróciliśmy do domu, aby opowiedzieć wrażenia i obdarować rodzinę upominkami.
Piknik Rodzinny
Dzisiaj w naszej szkole odbył się Piknik Rodzinny, który zgromadził dzieci i rodziców na wspólnym świętowaniu Dnia Matki, Dnia Ojca i Dnia Dziecka. Rozpoczęliśmy go przedstawieniem artystycznym przygotowanym przez uczniów klas 0- V, którzy śpiewem i tańcem podziękowali za trud włożony w Ich wychowanie. Następnie wszyscy uczniowie obdarowali swoich rodziców, pięknymi, własnoręcznie przygotowanymi prezentami.
Kolejnym punktem naszego spotkania była olimpiada sportowa podczas której dzieci mogły wykazać się swoimi zdolnościami sportowymi.
Jedną z atrakcji był także plener malarski, gdzie osoby z zamiłowaniem artystycznym mogły wykazać się swoim talentem plastycznym w otoczeniu natury. Głównymi atrakcjami były dmuchane zjeżdżalnie.
Na naszej imprezie pojawiły się także Myszka Miki i Minnie, które zaskoczyły wszystkich swoją obecnością.Rodzice zadbali o stronę gastronomiczną - były słodkości, wata cukrowa, popcorn, pieczone kiełbaski, lody, a także fontanna czekoladowa z owocami.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Pikniku Rodzinnego, Nauczycielom i Rodzicom, którzy tak licznie przybyli, aby wspólnie z dziećmi uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.
Konkurs Badajmy się
W dniu 31 maja 2023 r. w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał wojewódzkiego konkursu literacko-plastycznego "Badajmy się!".
Naszą szkołę reprezentowała grupa uczniów w składzie:
-w kategorii plastycznej- Amelia Żak z klasy II, Judyta Wota z klasy II, Antoni Szczygieł z klasy II, Maj Kłos z klasy V i Sabina Sałuka z klasy V,
-w kategorii literackiej- Wiktor Bobko z klasy VI, Milena Gałuszka z klasy VII oraz Gracjan Majcher z klasy VII.
Jest nam ogromnie miło poinformować, że spośród ponad dwustu nadesłanych prac, Jury konkursu nagrodziło uczniów naszej szkoły!
Laureatem w kategorii literackiej został Gracjan Majcher z klasy VII zdobywając 1 miejsce w konkursie , zaś
zdobywczynią 3 miejsca w kategorii plastycznej okazała się Amelia Żak z klasy II !!!
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom, cieszymy się z ich talentów i zaangażowania oraz życzymy kolejnych sukcesów!
Z angielskiego jesteśmy najlepsi
12 maja nasi uczniowie w składzie: Amelia Serdyniecka, Wiktor Bobko i Jakub Wota zajęli
I miejsce w Międzygminnym Konkursie z Języka Angielskiego „English is Easy. English is Cool”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Nizinach. Konkurs adresowany był do uczniów klasy VI i VII. Wzięli w nim udział uczniowie z wszystkich szkół z terenu gminy Orły oraz reprezentanci ze szkoły podstawowej w Sośnicy.
Zadania konkursowe sprawdzały wiadomości z gramatyki, słownictwo, znajomość struktur leksykalnych oraz wiedzę o kulturze Wielkiej Brytanii.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.