20 listopada do naszej szkoły przybyli animatorzy, by zaprezentować mobilną wystawę z Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. Uczniowie zerówki, klas 1-3 oraz klas 4-8 naszej szkoły mogli zobaczyć esencję tego, co można na żywo doświadczyć w PCN Łukasiewicz. Stacje zachęcały dzieci do samodzielnego eksperymentowania, a co za tym idzie wzbudzały ciekawość i zainteresowanie. Dzięki takim spotkaniom przyroda, fizyka, chemia czy biologia stają się bardziej zrozumiałe dla dzieci i młodzieży. Taka nauka bardzo podobała się wszystkim. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
Sukcesy naszych uczniów
Z radością informujemy, że nasz uczeń Wiktor Bobko zakwalifikował się do etapu rejonowego Kuratoryjnego Konkursu z Języka Angielskiego i Matelmatyki. Natomiast Jakub Wota dostał się do etapu rejopnowego konkursu z Informatyki.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach konkursów!
Święto Niepodległości
11 listopada 1918 roku to niezwykle ważna data w historii naszej ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W dniu dzisiejszym w ramach obchodów Święta Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia przygotowana przez Panią Jolantę Kosińską- Proć i Panią Agatę Wąsacz.
Spotkanie rozpoczęliśmy od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Poprzez poezję i muzykę przybliżyliśmy naszą przepełnioną bólem i cierpieniem historię oraz uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo.
Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
W zabawie wzięli udział uczniowie młodszych klas, którzy przyszli do szkoły ubrani w piękne, bajkowe stroje. Można było spotkać księżniczki, superbohaterów, a nawet smoka .
Na czarodziejskim dywanie, przenieśliśmy się do krainy baśni, gdzie czekały na nas niezwykłe zabawy i konkursy.
Nasi uczniowie świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami, które przygotowała dla nich Czarownica Bambaryca.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo.
Na pamiątkę naszej zabawy dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i bajeczki.
Pomoc dla Schroniska w Orzechowcach
Dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom oraz pracownikom szkoły, którzy wsparli zbiórkę charytatywną zorganizowaną po raz kolejny przez Samorząd Uczniowski.
W dniu dzisiejszym odwiedziliśmy Schronisko w Orzechowcach, by przekazać zebrane artykuły. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci zarówno przez pracowników, jak i radośnie witające nas psiaki. Było to bardzo cenne doświadczenie utwierdzające nas w przekonaniu, że zawsze warto pomagać!
Rajd pieszy Maćkowice - Trójczyce
23 października odbył się kolejny szkolny rajd. Tym razem wyruszyliśmy busem do Maćkowic. Tam zwiedziliśmy ruiny cerkwi pod wezwaniem Szymona Słupnika i poznaliśmy jej historię. Ponadto odwiedziliśmy przycerkiewny cmentarz. Po tym rozpoczęła się właściwa trasa naszego rajdu, czyli pieszy powrót do szkoły. Szliśmy polnymi drogami podziwiając jesienne krajobrazy. Po dotarciu do Wacławic, skręciliśmy do lasu i dalsza droga wiodła kolorową leśną ścieżką. W ten sposób dotarliśmy do placu zabaw w Wacławicach.
Czekali tam na nas uczniowie klas I-III, którzy dzisiejszy rajd przemierzyli troszeczkę krótszą trasą. Na placu zabaw wszyscy uczestnicy wędrówki relaksowali się na różnych huśtawkach i zjeżdżalniach oraz piekli kiełbaski. Zadowoleni i uśmiechnięci wróciliśmy do domów i już myślimy nad wiosennym rajdem.
Konkurs Jan Paweł II - miłośnik gór i przyrody
W dniu 17 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV edycji konkursu recytatorskiego organizowanego przez Szkołę Podstawową w Drohojowie pod hasłem "Jan Paweł II- miłośnik gór i przyrody". Nasza sześcioosobowa drużyna reprezentowała szkołę w trzech kategoriach wiekowych prezentując interpretację wierszy opisujących piękno przyrody, w której czuć obecność Boga.
Miło nam poinformować, że Jury konkursu wyróżniło uczennicę VI klasy Lenę Opielę. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i godne reprezentowanie naszej szkoły.
Pasowanie na ucznia i Dzień Nauczyciela
14 października 2024 r. odbyła się w naszej szkole dwuczęściowa akademia z okazji Pasowania na Ucznia Klasy I i Dnia Nauczyciela.
W tym dniu dzieci z klasy pierwszej oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Panią Dyrektor Szkoły Annę Lasek. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
W II części uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wystąpili w krótkim programie artystycznym dedykowanym Nauczycielom i Pracownikom szkoły. Słowami wierszy i piosenek podziękowali im za trud i wysiłek wkładany w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia oraz złożyli im okazjonalne życzenia.
Wycieczka do Wrocławia
Z radością informujemy, że nasza placówka otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 000 zł w ramach projektu ,,Podróże z klasą" i dzisiejszej nocy wszyscy uczniowie klas IV - VIII udali się na trzydniowy wyjazd do malowniczego Wrocławia.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania ZOO. Z wielkim zaciekawieniem podziwialiśmy Afrykarium, a w nim afrykańskie rośliny i zwierzęta. Następnie udaliśmy się do Oceanarium, gdzie największe wrażenie zrobił na nas tunel, w którym nad naszymi głowami pływały przepiękne, egzotyczne ryby. Odwiedziliśmy także motylarnię, wystawę węży i innych gadów. Duże wrażenie wywarły na nas słonie, lwy, małpki i tygrysy.
Podczas zwiedzania zrobiliśmy sobie krótką przerwę w restauracji ,,Pod Papugami", gdzie czekała na nas niespodzianka w postaci przepysznych zapiekanek.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Aquaparku Wrocław, który jest jednym z najlepszych i najchętniej odwiedzanych parków wodnych w Europie, a jednym z największych obiektów rekreacyjno - sportowych w Polsce. Czekały tu na nas niesamowite atrakcje m.in. jacuzzi, baseny rekreacyjne i sportowe, a także zjeżdżalnie o zróżnicowanym stopniu trudności. Czas wspólnie spędzony na basenie był świetną zabawą dla wszystkich.
W końcu zmęczeni, ale zadowoleni mogliśmy wyruszyć do naszego bardzo nowoczesnego i wygodnego hotelu, gdzie czekała na nas przepyszna obiadokolacja.
Drugi dzień naszej wycieczki wypełniony był zwiedzaniem najciekawszych miejsc Wrocławia. Najpierw udaliśmy się do Pałacu Królewskiego, gdzie wystawa pt. ,,Komnaty Królewskie" przeniosła nas w wiek XVIII i XIX.
Później odwiedziliśmy Muzeum Narodowe- jedno z najważniejszych polskich muzeów, znane głównie z niezwykle cennego zbioru sztuki średniowiecznej oraz unikatowej.
Następną ciekawą lekcją historii była Panorama Racławicka - dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka ukazujące zwycięską bitwę pod Racławicami. Podziwialiśmy także Halę Stulecia - jedną z największych żelbetowych budowli w historii, obiekt znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Udało nam się również zobaczyć pokaz Fontanny Multimedialnej. Po krótkiej przerwie na przepyszne frytki, zwiedzaliśmy przepiękny Ogród Japoński. To miejsce zachwyciło nas ciekawą roślinnością, wszystkimi klimatycznymi alejkami, mostkami i ukrytymi pomiędzy drzewkami ławkami.
Po powrocie do hotelu czekała na nas pyszna obiadokolacja i niespodzianka, którą przygotowała dla nas Pani Dyrektor. Miło spędziliśmy cały wieczór, bawiąc się wspólnie na zorganizowanej dla nas dyskotece. Czekało tam na nas wiele pyszności: fontanna czekoladowa z owocami, pizza, ciasta. Dodatkową atrakcją był bezalkoholowy, owocowy poncz.
Trzeci dzień naszej wycieczki do Wrocławia również był pełen atrakcji. Poznaliśmy Stare Miasto, na którym poszukiwaliśmy wrocławskich krasnali, kryjących się w każdym ważnym miejscu. Zobaczyliśmy malownicze, przepiękne kamienice, pomnik Aleksandra Fredry, a także budynek ratusza. Zwiedzaliśmy także Muzeum Pana Tadeusza. Następnie odwiedziliśmy Manufakturę Cukierków i Lizaków ,,Słodkie Czary Mary”, gdzie mieliśmy okazję poznać sekret ręcznego wyrobu pysznych słodyczy i zobaczyć z jaką pasją powstają lizaki o przeróżnych smakach i kształtach. Późniejszy spacer po Ostrowie Tumskim był spojrzeniem na Wrocław od strony religijnej. Zwiedziliśmy Katedrę św. Jana Chrzciciela i Plac Katedralny. Po krótkim odpoczynku i zjedzeniu przepysznej pizzy postanowiliśmy odwiedzić bajkowy świat miniatur, czyli Kolejkowo. Dokładnie dopracowany świat w miniaturze, pełen detali, wykonany z dbałością o każdy szczegół wywarł na nas ogromne wrażenie. Kolejnym punktem była wystawa pająków , gdzie mogliśmy poczuć się jak podróżnicy i zobaczyć rzadkie okazy ze wszystkich zamieszkałych kontynentów. Nasi uczniowie z wielkim zaciekawieniem oglądali żywe eksponaty, słuchali prelekcji i zadawali mnóstwo pytań, co oznacza, że ekspozycja ta bardzo im się podobała. Ostatnim punktem naszej trzydniowej wycieczki był wjazd na 49 piętro wieżowca Sky Tower, gdzie z przeszklonych okien podziwialiśmy przepiękną panoramę Wrocławia.
Nieubłagalnie nadszedł czas powrotu, toteż po obfitej obiadokolacji, o godzinie 20:00 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dzięki przemyślanemu programowi wycieczki oraz wspaniałej atmosferze wycieczka do Wrocławia na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.
IV GMINNYGO KONKURS FOTOGRAFICZNY
Serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Gminnego Konkursu Fotograficznego. Obecna edycja nosi tytuł "Jesień w obiektywie". Pierwsza rodzinna kategoria jest dla uczniów z klas I-IV, a druga indywudualna dla klas V-VIII. Więcej informacji i szczegółów na plakacie i w regulaminie. Termin dostarczenia prac to 30 listopada 2024 r.
Pomoc dla powodzian
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom oraz pracownikom szkoły za okazane serce i tak licznie przyniesione dary dla osób poszkodowanych przez powódź. Zebrane produkty zostały przekazane do punktu zbiórki pomocy rzeczowej dla Powodzian.
Wasze zaangażowanie świadczy o głębokiej wrażliwości i otwartości na potrzeby drugiego człowieka, a także jest dowodem głębokiego współczucia oraz solidarności z poszkodowanymi. Dziękujemy
Zajęcia z robotyki
19 września w naszej szkole odbyły się warsztaty z robotyki przeprowadzone przez Agencję Szkolno- Przedszkolną LUPUS. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas 0-IV.
Program edukacyjny skierowany do naszych uczniów nosił nazwę „Akademia programistów- Roboty segregują odpady".
Podczas warsztatów dzieci poznały definicję robota, zastosowanie robotów w życiu codziennym, opowiadając o robotach, które znajdują się w naszych domach. Przypomniały sobie dobrze znane zasady segregacji odpadów, dowiedziały się też jak dlugo rozkładają się odpady w środowisku naturalnym.
W trakcie zajęć dzieci mogły programować trasy robotów za pomocą tabletów i specjalnych aplikacji. Roboty poruszały się, wydawały dźwięki, zmieniały kolory. Każde, chętne dziecko mogło zaprogramować robota tak, aby dotarł do wybranego kosza na śmieci pomagając tym samym w segregacji odpadów, a na koniec podczas swobodniejszej zabawy, mogły samodzielnie nimi sterować. Roboty, które towarzyszyły dzieciom podczas zajęć to PHOTONY – służące do edukacji i zabawy.
Warsztaty przebiegały w miłej i sympatycznej atmosferze, a co najważniejsze wyzwoliły ciekawość, zachwyt i aktywność naszych uczniów. Za aktywny udział w warsztatach każdy otrzymał pamiątkowy dyplom.
Sprzątanie świata
Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety?
Można!
W środę 18 września uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy.
Celem "Sprzątania świata" jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska poczynając od uprzątania śmieci.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele pełnych worków odpadów.
Szkolny Integracyjny Piknik Jesienny
17 września w naszej szkole odbył się Szkolny Integracyjny Piknik Jesienny. Ten niezwykły dzień rozpoczęliśmy od Narodowego Czytania ,,Kordiana” Juliusza Słowackiego. Następnie uczniowie naszej szkoły recytowali przepiękne wiersze o tematyce jesiennej. Wszyscy bardzo ładnie przygotowali się na powitanie nowej pory roku. Na strojach dominowały kolory jesieni, czyli pomarańczowy, czerwony, żółty. Nasz szkolny korytarz wypełniony był przepięknymi, jesiennymi dekoracjami, a także ,,darami jesieni” w postaci dyń, kolorowych owoców i warzyw. Można było również podziwiać nowości czytelnicze, które zostały ufundowane do naszej biblioteki przez Panią J. Miara, za co serdecznie dziękujemy.
Druga część pikniku odbyła się w naszym szkolnym ogródku, gdzie czekało na nas moc atrakcji. Dzieci miały okazję rywalizować ze sobą w różnych zawodach sportowych. Miały okazję również zaprezentować swoje umiejętności malarskie w tzw. ,,kąciku artystycznym”. Nasze szkolne tancerki zaprezentowały nam swoje bardzo rytmiczne układy taneczne. Punktem kulminacyjnym była niespodzianka, którą przygotowała dla naszych uczniów Pani Dyrektor Anna Lasek. Wszyscy uczestnicy naszego pikniku mieli okazję przetestować nową trampolinę ogrodową, która już na stałe będzie dostępna dla uczniów naszej szkoły.
Po radosnych przeżyciach przyszła pora na ucztę dla ciała: przepyszne kiełbaski z grilla, gofry z owocami i fontannę czekoladową. W ten piękny, słoneczny dzień towarzyszył nam dobry humor i radość. Po tak atrakcyjnym pikniku wszyscy zadowoleni wrócili do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy razem z nami uczestniczyli w tym wyjątkowym dniu i z wielkim zaangażowaniem pomagali w sprawach organizacyjnych. Dziękujemy również Nauczycielom, którzy również zaangażowali się do przygotowania poszczególnych punktów naszego programu. Państwa pomysłowość i wsparcie pozwoliły stworzyć niepowtarzalną atmosferę. Kochane Dzieci – Wam również dziękujemy za wspólną zabawę i każdy szczery uśmiech.
Czerwony kapturek
10 września naszą szkołę odwiedził teatrzyk kukiełkowy, który zaprezentował nam bajkę pt. ,,Czerwony Kapturek".
Uczniowie klas 0-IV z wielkim zaciekawieniem obejrzeli przedstawienie. Bajka wszystkim dobrze znana przypomniała swoje jakże ważne przesłanie, aby zawsze być ostrożnym i nie ufać nieznajomym. Kukiełkowi aktorzy przypadli do gustu naszym podopiecznym, którzy nie rzadko prezentowali szerokie uśmiechy na swoich twarzach. Ciekawym elementem po przedstawieniu była sesja. Myślę, że jeszcze długo dzieci będą wspominały ten dzień.
Kolejny sprzęt elektroniczny dla szkoły
Do naszej szkoły dotarło kolejne pudełko zawierające tablety, słuchawki, mikrofony i kilkanaście specjalistycznych programów multimedialnych do wykorzystania w pracy wychowawczej i terapeutycznej.
Bardzo się cieszymy ,że dzięki dofinansowaniu z programu Aktywna Tablica mogliśmy zakupić sprzęt, który będzie na bieżąco wykorzystywany przez nauczycieli zarówno podczas zajęć lekcyjnych, jak i zajęć dodatkowych, oraz zajęć specjalistycznych.
35 000 zł dla naszej szkoły!
Z wielką radością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2020-2024 AKTYWNA TABLICA.
Wniosek złożony przez Panią Dyrektor Annę Lasek został pozytywnie rozpatrzony i dostaliśmy dofinansowanie na zakup sprzętu, pomocy dydaktycznych i narzędzi do terapii w kwocie 35 000 zł.
Już dziś nasza pracownia informatyczna została wzbogacona o 5 najnowszej generacji laptopów Lenovo. A to nie wszystko! Wkrótce dotrą do nas dwa ekrany multimedialne, tablety, a także najnowocześniejsze oprogramowania do terapii uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ wyposażenie szkoły w supernowoczesne pomoce dydaktyczne daje możliwość szerokiego wykorzystywania TIK i prowadzi do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych z różnych przedmiotów.
Spotkanie z policjantem
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. 3 września 2024r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie policjanta z posterunku w Żurawicy z najmłodszymi uczniami szkoły.
Funkcjonariusz przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. Przestrzegał najmłodszych przed zabawami w pobliżu jezdni. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji innych zagrożeń, m.in. kiedy zauważą na swojej drodze psa. Uczniowie przypomnieli sobie także numery alarmowe.
Dzielnicowy zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci podczas kontaktu z obcymi i omówił sposoby unikania ich.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
2 września 2024 r. cała społeczność szkolna powitała nowy rok szkolny. O godzinie 8:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej w kościele parafialnym. Następnie udaliśmy się do szkoły. Podczas apelu został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn szkoły. Pani Dyrektor Anna Lasek oficjalnie przywitała wszystkich zgromadzonych, a w szczególności tych, którzy po raz pierwszy zawitali w szkolne mury. Najstarsi uczniowie szkoły pod kierunkiem Pani Justyny Hamryszczak przygotowali część artystyczną, podczas której pożegnali wakacje i przywitali nowy rok szkolny. Początek września to szczególny miesiąc, który nie tylko kojarzy się z początkiem roku szkolnego, ale jednocześnie przywołuje pamięć wybuchu II wojny światowej.
Wszystkim uczniom życzymy, aby ten nowy rok szkolny był czasem odkrywania nowych pasji i zainteresowań, budowania wartościowych relacji koleżeńskich, a podjęty wysiłek i trud przełożył się na Wasze wyniki, byście mogli cieszyć się zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami.
Pierwszy dzień trzydniowej wycieczki krajoznawczej w Pieniny i Tatry
Pierwszym punktem wycieczki była zapora na Dunajcu w Niedzicy. Mogliśmy się dowiedzieć o historii jej powstania i funkcjach jakie pełni obecnie. Z zapory przeszliśmy do zamku Dunajec w Niedzicy. Zwiedziliśmy wozownie, komnaty zamkowe, a pani przewodnik opowiedziała nam o historii zamku i jego mieszkańców. Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się na przystań i popłynęliśmy statkiem na rejs po jeziorze Czorsztyńskim. Podczas rejsu podziwialiśmy piękne widoki na zamek w Niedzicy i ruiny zamku w Czorsztynie, które później również mieliśmy okazję zwiedzić.
Następnie udaliśmy się do Zakopanego. Pierwszą atrakcją było wjechanie na Gubałówkę kolejką linowo- torową. Widok na Tatry był przepiękny. Następnie podążaliśmy Szlakiem Papieskim na Butorowy Wierch, z którego zjechaliśmy kolejką krzesełkową. Ze względu na sprzyjającą pogodę podczas zwiedzania przez cały czas ukazywał się nam krzyż znajdujący się na szczycie Giewontu. Na zakończenie dnia udaliśmy się do Izby Regionalnej na prelekcję o tematyce tatrzańskiej. Prelekcja odbyła się w tradycyjnej góralskiej chałupie, której wystrój stanowią autentyczne zbiory sztuki podhalańskiej. Z ciekawością słuchaliśmy opowieści o pierwszych osadnikach, zwyczajach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i strojach góralskich.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.