W dniu 11 listopada, gdy wszyscy wspominamy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, warto przypomnieć wydarzenia sprzed dwóch lat. Wówczas nasza szkoła zorganizowała przepiękną uroczystość. Głównym jej punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej jednego z najwybitniejszych Polaków - Józefa Piłsudskiego oraz otwarcie Alei Niepodległości, której pomysłodawcą była pani dyrektor Anna Lasek.
W skład alei wchodzi sześć ławek, a każda z nich poświęcona jest osobie lub osobom, które odegrały decydującą rolę w odbudowie niepodległej Polski. Zostały one ufundowane przez Starostę Przemyskiego Jana Pączka, Wójta Gminy Orły Bogusława Słabickiego, Dyrektor Szkoły Annę Lasek, radnego Józefa Motowidło, Radę Rodziców i Radę Pedagogiczną. Poszczególne ławki upamiętniają Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Orlęta Lwowskie i Orlęta Przemyskie.
Dla dzieci i młodzieży szczególnym patronem są Orlęta. Te Lwowskie, to młodzi Polacy, którzy od 1 do 22 listopada 1918 r. dzielnie bronili Lwowa przed atakami Ukraińców. Warto dodać, że dowodził nimi pochodzący z Kaszyc brygadier Czesław Mączyński. Orlęta Przemyskie natomiast to w większości przemyska młodzież, która w dniach 4-12 listopada 1918 r. stoczyła walki o to, aby Przemyśl był w Polsce, a później walczyła między innymi w bitwie pod Niżankowicami. Warto pamiętać o osobie, która poderwała Polaków do obrony i walki o Przemyśl, a był nim zasłużony kapłan i żołnierz ks. płk Józef Panaś.
Pamiętajmy w tych dniach o naszych lokalnych bohaterach, którzy często oddali i poświęcili swoje życie dla wolnej i niepodległej Polski.